Ön Diş Estetiği ve Zirkonyum Diş Kaplama

Kırılan, çürüyen, kanal tedavisi olan veya çekilen dişler için diş kaplaması gerektiğinden bahsetmiştik. Problem yaratan diş ön bölgede olduğunda daha da önem kazanır. Çünkü ön dişler bölgesinin ve bir de şeyin çürümesi veya kırılması estetik olarak önemli derecede insanı rahatsız eder. Ön diş estetiği amacıyla yapılan diş kaplamalar bazen de dişlerin eğri olması veya aralıklı olması gibi durumlarda da uygulanabilir. Konu ile ilgili İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniği Kurucusu Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. Diş estetiğinde kullanılan kaplama malzemeleri zirkonyum diş kaplama ve lamina veneer ile ilgili sorularımızı yanıtladı kendileri.

Evet bahsettiğiniz gibi en dişler bölgesinde en sık tercih ettiğimiz malzemeler zirkonyum diş kaplama lamina veneer ve empress diş kaplamalardır. Bunlar içerisinde metal olmayan estetik diş kaplama malzemeleridir.

Ön Diş Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kişinin ifadesini veren göz, burun ve dişler son derece önemlidir. Dişlerin dudaklar ile olan ilişkisi, rengi, büyüklüğü kişinin sadece ilk görüntüsünü değil öz güvenini de etkiler. Ön diş yapmadan önce kişinin yüz hatları dikkatlice incelenmelidir. Dişlerin kare, oval, dikdörtgen formaları belirlenmelidir. Diş köşelerinin sertliği ve dişlerin boyları karakteristik veren önemli unsurlardır. Diş rengi seçiminde saç, ten, göz rengi ile birlikte kişinin istekleri ve beklentileri sorulmasında fayda vardır.

Alt çene dişler ile üst çene dişlerinin birbiri ile olan ilişkisi sentrik oklüzyon ve çiğneme kapanışı sentrik ilşişkinin hatasız belirlenmesi önem taşır. Hem rahat konuşma hem de iyi bir çiğneme ve kesme fonksiyonu için hekim ile diş teknisyeninin hatasız iş birliği içerisinde olması gerekmektedir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya kişinin eski fotoğraflarının da iyi bir belge olabildiğini belirtti.