Bütün Dişlerin Kaplanması

Dişlerimiz sadece çiğneme işlevi görmüyor. Diş kaybı olduğunda onların ne denli önemli olduğunu çok iyi anlıyoruz ancak iş işten geçmiş oluyor. İnsanlar genellikle birkaç diş çekimi ile yüz yüze geldikten sonra dişlerinin kıymetini daha iyi anlamakta ve kalan dişler için yapılabilecek en iyi tedaviyi yaptırmak ister. Bütün dişlerini kaybeden hastalar için implant ile ilgili yazımız çok takdir edildi ve teşekkürler aldık. Diş kaplama yapımı, diş estetiği ve zirkonyum diş kaplama hakkında bilgiye ihtiyaç duyan kişiler için diş estetiği ve zirkonyum diş kaplamalar konusunda tecrübeli ve başarılı işlere imza atan Sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgiler aldık.

Ne Zaman Diş Kaplama Gerekir?

Dişlerin eksik olması durumunda uygulanmaya başlanan diş kaplamalar günümüzde sadece diş eksikliğinin giderilmesi amacı ile uygulanmıyor. Özellikle porselen diş kaplama uygulamasının başlaması ile diş estetiği elde etmek için de dişlerin üzerine diş kaplamaları yapılmaya başlandı. Aralıklı dişlerin kapatılması, diş renginin beyazlatılması, kanal tedavili dişler, kırık dişler, kısa dişler ve eğri dişler için porselen diş kaplama uygulamaları ile başlayan diş estetiği çalışmaları artık daha estetik görünüm verebilen zirkonyum ve tam seramik empress diş kaplamalar ile yapılıyor.

Eğri Dişler İçin Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama örenk ve fiyatları
Zirkonyum diş kaplama örenk ve fiyatları

Bütün dişler için diş kaplama denildiğinde en sıklıkla karşılaştığımız durumların başında ortodoni problemi yaşayan hastalar gelir. Kimi zaman dişler eğri, kimi zaman aralıklı olabilir. Alt çene ile üst çene kapanışında sorunlar görülebilir. Çok ileri seviyede olmayan diş eğrilikleri ortodonti problemleri diş kaplama uygulaması yapılarak giderilebilmektedir. Ancak ortodonti tedavisi ile dişlerin düzelmesi mümkün ise ve tedavi sonrası dişlerin renk ve boyutları estetik diş görünümü verecek gibi ise diş kaplama uygulaması yerine ortodonti tedavisi önerilmektedir. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya eğri dişler için ortodonti tedavisinde de artık seçeneklerin bulunduğunu ve telsiz ortodonti uygulaması sayesinde hastaların önemli avantajlar sağladıklarını belirtti.

Dişler üzerine tel takılarak yapılan bir tedavi olarak adını duyuran ortodonti bilimi artık dijital teknolojinin nimetleri sayesinde telsiz diş düzletme olanağı sağlamaktadır. Piyasada invisalign, orthero, şeffaf plak ile ortodonti tedavisi gibi firmalar tarafından üretilen plaklar sayesinde eğri dişler, kesmeye gerek kalmadan yaklaşık bir yıllık süre içerisinde düzeltilebiliyor. Ortodonti tedavisi gibi taksitli uygulanan şeffaf plak ile telsiz ortodonti uygulaması ile ilgili Whats App uygulamasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eski Diş Kaplamaların Sökülmesi

Maalesef bazı insanlar çok genç yaşta diş kaplama yaptırmak zorunda kalabiliyor. Küçük yaşta edinilemeyen diş fırçalama alışkanlığı nedeni ile yaygın çürükler oluşur ve çok genç yaşlarda dişlerin üzerine kaplama yapılması gerekir. Erken yaşta uygulanan diş kaplamalar zaman ve yıpranır. Diş eti çekilmesi ve fırçalama alışkanlığının kazanımı olmaması nedeniyle kaplamaların zaman içerisinde sökülerek yeniden yapılması gerekir. Eski diş kaplamaların sökülme nedenlerinden bir tanesi de kaplamanın iyi yapılmamış olmasıdır. Dikkatli yapılmayan iyi malzeme kullanılmayan diş kaplamaları kısa bir süre sonra problemler çıkarmaya başlar. Bu problemlerin başında diş eti kanaması ve diş ağrısı gelir.

İyi yapılmamış diş kaplamasının yenisi ile değiştirildikten sonra ki durumu.

Eski diş kaplamalarının kenarında bir şeydi çekilmesi varsa mutlaka kaplamanın sökülüp yeniden yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde kaplama altındaki diş çürüyecek ve dişin çekimine kadar giden ağrılı bir süreç yaşanacaktır

İmplant Üzeri Komple Diş Kaplama

Bütün dişleri kaplama yapılması söz konusu olduğunda bazen kendi dişlerimizin üzerine değilde implantların her üzerine kaplama uygulanır. Ağzında hiç diş olmayan hastalar için yapılan implantlar üzerlerine sabit diş köprüleri ile estetik ve fonksiyon sağlar. Genellikle her çene veya altı veya sekiz adet implant uygulandıktan sonra implant üzerine porselen diş kaplama veya zirkonyum diş kaplama uygulanır. Vidalı veya yapıştırılan diş kaplamalar ağızda kendi dişiniz gibi çiğneme fonksiyonu sağlar diyen diş ekimi Sertaç Kızılkaya İstanbul Küçükçekmece diş kliniği’nde sorularımızı yanıtladı. Kendisine teşekkür ediyoruz.